Strona internetowa powstała w ramach projektu „Mecenat Małopolski”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

To już XV Konkurs o Laur Peryskopu, w którym uczestniczyłam i przyznam, że raduje się serce talentami literackimi ujawnionymi w tym roku wśród młodzieży. Gratuluję pomysłodawcy konkursu Panu Profesorowi Henrykowi Odrozkowi, że potrafi zachęcić Polonistów innych szkół Średnich i młodzież do podjęcia trudu w szukaniu nowych inspiracji. Życzę, by ta piękna pasja trwała przez następne lata. Drukujemy wyniki konkursu i prace udostępnione przez młode talenty I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach.

Maria Talaga„Wyławianie talentów” - XV Powiatowy Konkurs Publicystyczny „O Laur Peryskopu” rozstrzygnięty


To już po raz piętnasty 29 marca 2014 r. w Auli Papieskiej I LO im.Marcina Wadowity rozstrzygnięto rywalizację młodych publicystów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu wadowickiego. Jury w składzie: Ewa Czaicka – wieloletni metodyk języka polskiego, Jacek Dyrlaga – redaktor naczelny „Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej”, Marcin Guzik – redaktor naczelny portalu internetowego WadowiceOnline po starannym przeanalizowaniu 36 reportaży i felietonów miało niełatwy orzech do zgryzienia ze względu na róznorodność tematyki i wysoki poziom językowy większości prac. „Łowcy talentów” spisali się jednak znakomicie i nie tylko wybrali, ale i bardzo rzetelnie uzasadnili swój wybór.

W obecności przedstawicieli organizatora – Janiny Turek, dyrektora I LO im. Marcina Wadowity i Marii Talagi - przewodniczącej Stowarzyszenia Absolwentów LO im. Marcina Wadowity oraz patronów i fundatorów nagród – wicestarosty wadowickiego Marty Królik i przewodniczącego Rady Powiatu Józefa Łasaka – wręczono nagrodę Grand Prix Karolowi Nowakowi z LO w Andrychowie za bogato udokumentowaną pracę o jego „pra -pra wujku” mechaniku w Dywizjonie 304. Równie bezdyskusyjnie pierwsze miejsce w kategorii felieton zajęła Katarzyna Świtała z I LO w Wadowicach za bardzo oryginalny styl i umiejętność refleksyjnego opowiadania o sprawach pozornie banalnych oraz jej koleżanka z redakcji pisma I LO „Peryskop” Anna Targosz za umiejętność wciągnięcia czytelnika w swój świat – świat „blogosfery”. Spore ożywienie wśród zgromadzonych wywołała dyskusja o felietonie laureatki II nagrody w tej kategorii Dominiki Faber z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej na temat... kategorii kibiców piłkarskich, co ciekawe, napisana z autopsji – Dominika jest aktywnym kibicem Wisły Kraków. Ciekawostką tegorocznego konkursu było zjawisko „multimedalistek”: Katarzyna Świtała oprócz I nagrody otrzymała również wyróżnienie, stając się bezkonkurencyjną „królową felietonu”, zaś Izabela Gostek także z redakcji wadowickiego „Peryskopu” otrzymała II nagrodę za reportaż o „eurosierotach” oraz wyróżnienie konkursowe i Nagrodę Specjalną przewodniczącego Rady Powiatu za przekorny felieton o współczesnym patriotyzmie „A może nie taka Polska zła?”. Regulaminowych nagród nie otrzymał, ale za „trafił w swój czas” Dawid Fortuna z LO w Andrychowie tekstem „Spotkanie ze świętym” o Janie Pawle II, który prywatną nagrodą indywidualną zdecydowała się wyróżnić Ewa Czaicka, a redaktor Jacek Dyrlaga zaproponował publikację tego reportażu w „Małopolskiej Kronice Beskidzkiej”, podobnie jak i zwycięskiej pracy Karola Nowaka.

Dodajmy, że jury i patroni konkursu zdecydowali się również docenić dyplomami uznania pracę opiekunów laureatów konkursu: Katarzyny Przebindy – Niemczyk z LO w Andrychowie, Elżbiety Karelus z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej (powstała tam klasa „publicystyczna”) oraz tradycyjnie opiekuna redakcji pisma szkolnego I LO im. Marcina Wadowity „Peryskop” Henryka Odrozka. Laureatom i ich opiekunom gratulujemy – i do zobaczenia za rok!


(ho)
Prezentujemy wybrane teksty:


„A może nie taka Polska zła, jak ją malują?”
„Porzuć wszelką nadzieję: jeżeli raz wejdziesz, to już nie będziesz chciał wyjść!” Abigail
„HIGH SCHOOL PARTY  nowa subkultura czy rozrywka dla mas? ” Piotr Jamrozik
„Euro - problem?”


„Upoważnienie do szczęścia?”

„Korona Ziemi czy „wieś na peryferiach”? ”

Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.