Strona internetowa powstała w ramach projektu „Mecenat Małopolski”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Zarząd Stowarzyszenia
Absolwentów LO im. Marcina Wadowity
zaprasza
11 grudnia na godz. 16-tą
do Auli Papieskiej I LO im. Marcina Wadowity
na promocję albumu pt. „PAMIĘCI TYCH, KTÓRYM WIELE ZAWDZIĘCZAMY”
Maria Krystyna Talaga, absolwentka LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach z radością odebrała symboliczny czwarty czek z rąk Marszałka Marka Sowy, na konserwację ostatniego, zabytkowego nagrobka. Będąc na emeryturze z grupą absolwentów w 2006 roku powołują Stowarzyszenie Absolwentów LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach, na 10 lat przed Jubileuszem 150-lecia szkoły (1866-2016), dawnego Gimnazjum i obecnego I LO im. Marcina Wadowity, by pomóc szkole w przygotowaniu uroczystych obchodów jubileuszu.


Wdzięczność jest pamięcią serca, ale też umiejętnością widzenia potrzeb. Z tej wdzięczności zrodziło się wiele pomysłów jak przygotować się do Jubileuszu. 23 czerwca 2007 roku zorganizowaliśmy I Zjazd Absolwentów Wszystkich Roczników, który był radością nas wszystkich, którzy wzięli w nim udział. Nie obyło się bez trudności. W trudnościach najlepiej patrzeć oczami serca, które widzi więcej. Zwróciliśmy uwagę na Cmentarz Parafialny w Wadowicach, który jest miejscem odwiedzanym przy okazji zjazdów rocznikowych absolwentów, by zapalić światło i pomodlić się z wdzięcznością nad mogiłami Tych, którym wiele zawdzięczamy z czasów szkolnych. Cmentarz z każdym rokiem pięknieje, ten skromny album ukazuje to, co zobaczyliśmy i co trzeba uratować, ocalić dla następnych pokoleń. Zaopiekowaliśmy się 17 nagrobkami które nie mają prawnych opiekunów, 6 z nich wymagało natychmiastowej konserwatorskiej interwencji, którym konserwatorzy sztuki przywrócili, piękny dawny wygląd. Trzem nagrobkom nie zabytkowym, ale w złym stanie, Wolontariusz–absolwent Szkoły Rzemiosł Budowlanych w Tychach, przywrócił pierwotny wygląd.


Uratowane nagrobki Profesorów naszej Szkoły na Cmentarzu Parafialnym w Wadowicach, to dar, na Jubileusz 150-lecia dawnego Gimnazjum i Liceum im. Marcina Wadowity od absolwentów, społeczności Szkoły i odwiedzających cmentarz w czasie naszych 3 kwest i ofiarodawców w późniejszym okresie. Album wyraża naszą wdzięczność serca dla Wszystkich Państwa za każdy gest pomocy.
Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.