Strona internetowa powstała w ramach projektu „Mecenat Małopolski”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.



W spotkaniu w Wadowickiej Bibliotece Publicznej w dniu 3 listopada 2017 roku wzięli udział absolwenci, mieszkańcy Wadowic, uczniowie, interesujący się historią naszej Małej Ojczyzny. W nastrój wspomnieniowy o Tych, którzy odeszli, a są w naszej wdzięcznej pamięci, wprowadzili nas przez recytacje wierszy uczniowie pierwszej klasy I LO im. Marcina Wadowity, którzy przybyli z Paniami Dyrektor Janiną Turek i prof. Katarzyną Jamką.

Przewodnicząca Stowarzyszenia Absolwentów LO im. Marcina Wadowity Maria Krystyna Talaga prezentowała album "PAMIĘCI TYCH, KTÓRYM WIELE ZAWDZIĘCZAMY".


czytaj dalej...

Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów
Zaprasza do udziału w konferencji



Dowiedz się więcej...




Zdjęcie przygotowała Krystyna Migus - Instruktor kulturalno-oświatowy Domu Pomocy Społecznej "ANNA",
fotografie wykonał wolontariusz Rafał Krzemiński.
Serdeczne podziękowania za pomoc dla Iwony Wenszki.



Szanowni Państwo,
Instytut Filologii Polskiej w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja „Czartak” w Gorzeniu Górnym zapraszają na konferencję naukową Okolice Zegadłowicza, która odbędzie się w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej (ul. Zamkowa 1) 10–12 maja 2017 roku. Honorowy patronat nad konferencją objęli: Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt, Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Kazimierz Karolczak, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Jacek Popiel, Dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej Barbara Wożniak oraz Wójt Gminy Mucharz Wacław Wądolny. Konferencja przybliża związanego z Beskidami znanego twórcę z okresu dwudziestolecia międzywojennego, lokując jego twórczość w perspektywie biografii i geografii, a także związków z beskidzką kulturą i przyrodą. Związki Zegadłowicza z okolicą podkreślają na plakacie konferencji sylwetki budowli: gorzeńskiego dworku, legendarnego mucharskiego Czartaka, suskiego zamku. Konferencja ma charakter otwarty. Zapraszamy do wysłuchania wystąpień referentów z wielu ośrodków akademickich.


W imieniu organizatorów



dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar, prof. UP



Dowiedz się wiecej...

22.10.2017
39 rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża.



Przed nami 39. rocznica wyboru
kard. Karola Wojtyły na Następcę św. Piotra.
Z tej okazji Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza do wspólnego świętowania:


13 października o godz. 17.00 w sali teatralnej odbędzie się spotkanie z autorami książki „Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku”. Wydarzenie objął patronatem JE Kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II. "Tajemnice Fatimy...." to wyjątkowa, bogato ilustrowana książka o najbardziej doniosłych objawieniach w XX wieku. Jest ona efektem półtorarocznej pracy i kilku podróży zagranicznych reportera Grzegorza Górnego oraz fotografa Janusza Rosikonia – tandemu autorskiego, znanego z wielu śledztw dziennikarskich z pogranicza nauki i religii.

Z jednej strony publikacja zawiera nieznane szerzej szczegóły i relacje dotyczące objawień fatimskich, z drugiej zaś unikalny materiał fotograficzny. Nikt na świecie nie opublikował jeszcze książki na ten temat z tak wieloma wątkami i zdjęciami. Autorzy dotarli do świadków opisywanych wydarzeń w Portugalii, Watykanie, Austrii czy Słowacji. Rozmawiali m.in. z takimi postaciami, jak np. rzecznik prasowy Jana Pawła II – Joaquin Navarro-Valls czy długoletni rektor sanktuarium fatimskiego ks. Luciano Guerra. Spotkanie uświetni występ podopiecznych Fundacji Pro Musica Bona, którzy zaprezentują wybrane dzieła muzyki klasycznej i sakralnej.



14 października na godz. 16.00 zapraszamy do Bazyliki Ofiarowania NMP w Wadowicach na "Ave Maria z różnych stron świata - koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II".

Koncert będzie przeglądem pieśni maryjnych różnych epok - od tych najdawniejszych po współczesne.
Sakralna muzyka klasyczna, poezja Karola Wojtyły, anegdoty z życia Jana Pawła II w koncercie z udziałem znanych polskich artystów. Repertuar wpisuje się także w obchodzoną w tym roku setną rocznicę objawień Matki Bożej Fatimskiej, tak mocno związanej z losami Jana Pawła II. W koncercie nie zabraknie również ulubionych utworów Ojca Świętego z repertuaru klasycznego i sakralnego, które przed laty wykonywali dla Papieża: Luciano Pavarotti, Sara Brightman, Jose Careras czy Andrea Bocelli. Koncert zakończy wspólne zaśpiewanie Barki.
Wystąpią:
Anna Lasota (sopran) - Solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu
Jakub Oczkowski (tenor) - Solista Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie
Piotr Żukowski (fortepian)
Łukasz Lech (recytacje, prowadzenie koncertu) - Artysta scen krakowskich,
znany z programów telewizyjnych.

Z tym koncertem udamy się także do Rzymu, gdzie rocznice pontyfikatu będziemy świętować 21 października o 19.30 w kościele Santo Spirito in Sassia. Wydarzenie organizowane przez nasze Muzeum i rzymską Fundację Jana Pawła II objął patronatem honorowym Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Kawalerów Maltańskich.



16 października o 17.00 w sali teatralnej odbędzie się kolejny pokaz spektaklu "Brat naszego Boga" w odświeżonej wersji. Będzie to przedstawienie wystawione przede wszystkim dla mieszkańców Wadowic.

Sztuka została wyreżyserowana przez Artura Dziurmana, w roli głównej występuje Maciej Jackowski, a towarzyszą mu Iwona Chamielec, Magda Sokołowska – Gawrońska oraz Aktorzy Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego.


„Zawsze o swojej Szkole pamiętał”
Z wielkim smutkiem i żalem zawiadamiamy,
że 1 października 2017 roku zmarł w Krakowie

Ś.P.
prof. dr hab. inż. Janusz Kotlarczyk


Masza św. pogrzebowa w poniedziałek 9 października 2017 roku o godzinie 11.00 w kościele parafialnym p.w.św. Piotra Apostoła w Wadowicach. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach, rocznik 1949 Z wykształcenia geolog, wieloletni pracownik naukowy AGH w Krakowie, członek PAN i PAU W zmarłym tracimy szlachetnego, kulturalnego o wielkim sercu człowieka.

Członka Stowarzyszenia Absolwentów, zainteresowany i wspierający działalność Zarządu. Brał udział w spotkaniach, zjazdach koleżeńskich , interesował się renowacją nagrobków Profesorów, przygotowywanymi publikacjami na Jubileusz 150-lecia Szkoły. W naszej pamięci pozostanie Pan Janusz jako życzliwy, mądry dobry człowiek.

Warto przeczytać na naszej stronie internetowej w zakładce:
Janusz Kotlarczyk
oraz
Człowiek, Teatr, Słowo. Ewolucja - z cyklu "Rozmowy Sceny Papieskiej"


Pokolenia wspaniałych ludzi, którzy uczyli się i pracowali w bardzo trudnych czasach.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach

Maria Krystyna Talaga




Konferencję otworzył Burmistrz Wadowic dr Mateusz Klinowski. Wyraził swoje zadowolenie, że lokalne Stowarzyszenia podejmują tematy dotyczące dziedzictwa kulturowego naszego miasta. Życzył dobrego wykorzystania czasu i owocnej dyskusji. Zbyszek Jurczak współorganizator konferencji z ramienia Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej przywitał zaproszonych Gości i przedstawił Prelegentów poszczególnych sesji.

Wykład wprowadzający wygłosił Pan prof. dr hab. Tadeusz Paleczny z UJ. Wszystkie wystąpienia były bardzo ciekawe, a dyskusja kończąca konferencję potwierdziła konieczność napisania i wydania monografii naszego miasta.

M. K. Talaga





Udostępniamy Państwu „Księgę Pamiątkową 120 - lecia Gimnazjum i Liceum w Wadowicach „ znajdującą się w Archiwum I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity, nieznana dotychczas szerszemu gremium. Księgę przygotował w lutym 1987 roku dr Gustaw Studnicki która jest cennym materiałem źródłowym dla współczesnych badaczy historii szkoły i miasta, jak napisał w swoim referacie dr Konrad Meus (Wadoviana nr. 13 s.238), który wygłosił w dniu 30 kwietnia 2009 roku podczas uroczystej sesji upamiętniającej 10 - lecie śmierci Doktora. Księga podczas sesji została przekazana Pani dyr. Janinie Turek do archiwum szkolnego przez małżonkę Gustawa Studnickiego.

W księdze znajdują się przede wszystkim, fragmenty pamiętników absolwentów szkoły , korespondencja autora „Pierwszej wśród równych„ z byłymi uczniami i ich rodzinami, a także wycinki prasowe będące pokłosiem uroczystych obchodów 120-lecia powstania wadowickiego gimnazjum i Liceum.


Dowiedz się więcej...

Zarząd Stowarzyszenia zwołuje Walne Zgromadzenie Członków
- Sprawozdawcze w dniu 27 kwietnia 2017 r. o godz. 17.30 w pierwszym terminie.
W przypadku braku kworum, drugi termin 30 minut później (18.00)
Miejscem spotkania I Liceum Ogólnokształcące (sala na parterze).

Maria Krystyna Talaga



Moi Drodzy, 13.01.2017 w I LO odbyło się tradycyjne kolędowanie z św. JP II w Auli Papieskiej. Przychodzą chętni do śpiewania kolęd, tym razem zabrakło zespołu Zbyszka Jurczaka, który od 2010 roku każdego roku był z nami. W tym roku wyjechał do Francji, myślami i sercem był z nami. Uczniowie I LO wraz ze swoją Profesorką Renatą Sopicką dali piękny koncert kolęd. A nam w śpiewaniu przygrywała na flecie Kinga Wądrzyk uczennica Szkoły Muzycznej w Wadowicach. Radość śpiewania kolęd była osłodzona pysznymi słodyczami, które otrzymaliśmy z Zakładów Przemysłu cukierniczego "SKAWA" S.A. i domowymi wypiekami koleżanek z SALO.



ZAPRASZAMY

NA TRADYCYJNE KOLĘDOWANIE - TO JUŻ - 11 RAZ

W DNIU 13 STYCZNIA (piątek) 2017 ROKU NA GODZINĘ 17.00

DO AULI PAPIESKIEJ W I LO im. Marcina Wadowity w WADOWICACH


Zbigniew Czarniak.jpg

W dniu 7 stycznia 2017 roku, odszedł do domu Ojca nasz nieodżałowany nauczyciel wielu pokoleń licealistów - mgr Zbigniew Czarniak. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek - 13 stycznia 2017r. w Stryszowie. Wyprowadzenie Zmarłego z Domu Rodzinnego do Kościoła Parafialnego w Stryszowie nastąpiło dnia 13.01.2017r. o godz. 12:30. Msza Święta Żałobna została odprawiona o godz. 13:30.

Urodzony w 1962 r. w Stryszowie. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie z tytułem magistra sztuki, Studia Podyplomowe w zakresie pedagogiki opiekuńczo – wychowawczej oraz Studia Podyplomowe w zakresie wiedzy o kulturze. Całe życie pracował z dziećmi i młodzieżą w liceach ogólnokształcących w Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej i Andrychowie oraz Państwowej Szkole Muzycznej w Wadowicach. W 2013 roku został dyrektorem Szkoły Muzycznej I stopnia w Kalwarii Zebrzydowskiej, którą kierował do ostatnich dni.

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Wadowity przepracował 14 lat jako nauczyciel muzyki, wiedzy o kulturze a nade wszystko prowadząc zespoły wokalno – muzyczne. Prowadzone przez Pana Zbigniewa Czarniaka zespoły wokalne stanowiły ważne środowisko wychowawcze szkoły, a ich sukcesy, nagrody i wyróżnienia w konkursach, przeglądach i festiwalach potwierdzały wysoki poziom nauczania. Zespoły wokalno – muzyczne: „Konsonans”, „Cordis”, „Charyzma”, „Ansambl”, „Camerata”, „E CORDE”, „Ars Nova” i „Cordis II” zdobywały najwyższe laury i wyróżnienia w: Małopolskim Konkursie Poezji Śpiewanej „Kraina Łagodności”, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich Konkursach Kolęd i Pastorałek, Festiwalu Artystycznym Młodzieży, Małopolskim Festiwalu Form Muzycznych, Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych, Przeglądzie Pieśni Religijnej, Powiatowym Przeglądzie Zespołów Artystycznych, Ogólnopolskim Festiwalu „Pasallite Deo”, Małopolskim Festiwalu Form Muzycznych „Talenty Małopolski”. Zespoły muzyczne wielokrotnie uświetniały uroczystości szkolne, gminne, powiatowe i wojewódzkie, wpisując się na stałe w artystyczno – kulturalną mapę naszego powiatu.

czytaj dalej...

Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.