Strona internetowa powstała w ramach projektu „Mecenat Małopolski”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

50 lat matury oraz przyjaźni LO w Wadowicach 1959-2009


Pod tym hasłem odbył się w dniu 23 maja 2009 roku Jubileuszowy Zjazd – 50-lecia absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity – rocznika 1959 w Wadowicach.

Spotkanie Koleżanek i Kolegów z klas XIA i XIB, którzy przybyli z różnych stron Polski, dostarczyło wiele radości, wzruszeń i przeżyć. Nasze spotkania odbywały się regularnie, co 5 lat od 1989 roku. Było to więc piąte spotkanie. Przybyli na nie nasi Profesorowie: Janina Kasprzak i Tadeusz Jamrozik. Wszystkie były równie ważne, cementowały naszą przyjaźń, solidarność, dały nam wiarę w człowieka i wsparcie w chwilach trudnych.

Jubileuszowy Zjazd był szczególnie ważny z uwagi na okres jaki upłynął od czasu matury - 50 lat to szmat czasu, wiele Koleżanek i Kolegów nie dożyło tej chwili. Szczególne znaczenie dla nas miało spotkanie w murach naszej szkoły. W pięknie urządzonej Auli Papieskiej spotkaliśmy się wszyscy na oficjalnym otwarciu Zjazdu. Razem z nami była obecna Pani Dyrektor Liceum mgr inż. Janina Turek – pierwsza kobieta na tym stanowisku w 143-letniej historii szkoły. Jest też absolwentką tej szkoły. Uczestniczyła również młodzież – członkowie kółka historycznego wraz z opiekunami – nauczycielami historii: P. Pawłem Potocznym i P. Tomaszem Cupakiem. Trzeba dodać, że młodzież w ramach pracy kółka historycznego realizuje projekt Stowarzyszenia Absolwentów pn. Aktywizacja seniorów, wykorzystanie ich kompetencji i umiejętności w pracy z młodzieżą. Młodzież przygotowała ankiety dla uczestników zjazdu. To wszystko ubogaciło nasze spotkanie. Na co dzień młodzież ściśle współpracuje ze Stowarzyszeniem Absolwentów. Wykonane zostało pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników Zjazdu. Podczas mszy św. w Kościele Parafialnym - Bazylice Ofiarowania NMP, którą odprawili nasi koledzy kapłani: ks. Edward Staniek, ks. Władysław Fidelus, ks. Władysław Woźniczka, dziękowaliśmy Bogu za możliwość spotkania się. W czasie tych spotkań nigdy nie zapominamy o zmarłych Profesorach oraz Koleżankach i Kolegach. Tak też i tym razem złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze na grobach zmarłych , spoczywających na Cmentarzu Parafialnym w Wadowicach. Modlitwą uczciliśmy ich pamięć. Część towarzyska odbyła się w restauracji „Enwista” – to posiłek, tańce, wspomnienia, radość ze spotkania, trwała do późnych godzin nocnych.. Chcąc zachować to, co zostało w naszej pamięci, co miało miejsce 50 lat temu postanowiliśmy spisać nasze wspomnienia z czasów licealnych. I tak powstała książka pt. „Kulig – Jubileuszowe Wspomnienia Absolwentów Klasy XIB LO w Wadowicach - Rocznik 59”

Recenzja tej książki znajduje się na stronie internetowej Stow. Absol. LO w Wadowicach. Będę wyrazicielem wszystkich uczestników Zjazdu, każdorazowy pobyt w murach naszej szkoły jest dla nas wielkim przeżyciem, chętnie tu wracamy, identyfikujemy się z naszą „Budą” jak ją kiedyś nazywaliśmy. Jest w niej coś wyjątkowego, co sprawia, że tytuł książki Gustawa Stadnickiego „Pierwsza wśród równych” jest prawdziwie trafny, bo jest to wyjątkowa szkoła.

Rozstaliśmy się z nadzieją, że za 5 lat znów się spotkamy.

Opracowała:
Maria Matuszyk – Birn
Absolwentka - rocznik 59


Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.