Strona internetowa powstała w ramach projektu „Mecenat Małopolski”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

6.09.2014 r.

„Potop” w „Wadowicie” - Narodowe Czytanie Trylogii w I LO w Wadowicach


I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Wadowity jako jedyna szkoła w powiecie wadowickim zgłosiła swój udział w zainicjowanym przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Narodowym Czytaniu Trylogii. 6 września b.r. w Auli Papieskiej nauczyciele – poloniści z „Wadowity” zorganizowali zbiorowe czytanie fragmentów wszystkich trzech części Trylogii, do którego oprócz samych organizatorów i ich uczniów przystapili także: dyrektor I LO Janina Turek, przewodniczaca Stowarzyszenia Absolwentów LO Maria Talaga, Starosta Wadowicki Jacek Jończyk oraz przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego Józef Łasak.

Odczytywanie tematycznie i chronologicznie ułożonych fragmentów kolejnych części Trylogii (można było zaproponować własne) przerywane było wspólnym odśpiewywaniem piosenek kabaretu „Elita” inspirowanych właśnie Trylogią: „Hej, szable w dłoń” i znanej także z siatkarskich meczów „Pieśni o małym rycerzu”. Podsumowaniem prezentacji fragmentów kolejnych powieści stały się z kolei pieśni Jacka Kaczmarskiego ilustrowane „teledyskami” w postaci filmowych skrótów ekranizacji „Ogniem i mieczem”, „Potopu” oraz „Pana Wołodyjowskiego”.

Dodajmy, że wszyscy chętni mogli odbić na swoich tekstach czy nawet przyniesionych egzemplarzach Trylogii specjalną pieczęć przesłaną przez Kancelarię Prezydenta, a prowadząca imprezę polonistka Katarzyna Jamka zwróciła uwagę, że popularne ostatnie „splashe” zapoczątkował już ponad 100 lat temu bohater „Potopu” Andrzej Kmicic, którego obficie – na jego żądanie – polewał lodowatą wodą z cebra wachmistrz Soroka. Historia i Sienkiewicz milczą jednak, kogo nominował pan Andrzej do kolejnego „splasha”...

Na zakończenie zarówno Starosta Jacek Jończyk, jak i Pani Dyrektor Janina Turek zaproponowali, aby podobne imprezy urządząć cyklicznie.

(ho)


Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.