Strona internetowa powstała w ramach projektu „Mecenat Małopolski”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Korona Ziemi czy „wieś na peryferiach”?


Zawoja – najdłuższa wieś w Polsce, leżąca u stóp królowej Beskidów, Babiej Góry. To właśnie tam, dzięki zjednoczonym siłom gminy Zawoja i słowackiej firmy Tatra Mountain Resort, buduje się Centrum Górskie Korona Ziemi, które w niedalekiej przyszłości, miejmy nadzieję, przyniesie chwałę i sławę polskiemu alpinizmowi oraz himalaizmowi.

„Centrum Górskie Korona Ziemi to miejsce gdzie spotyka siętradycja i kultura, gdzie spotyka sięnauka i technologia, gdzie spotyka sięrekreacja z rozrywką. Gdzie spotyka się człowiek, którykocha góry1

Projekt ten będzie realizowany na dwóch płaszczyznach – rzeczywistej i wirtualnej.

W głównej sali będzie można oglądać dziesięć makiet najwyższych szczytów świata z uwzględnieniem Babiej Góry. Makiety są dokładnym odzwierciedleniem danego szczytu, niektóre z nich nie tylko pokażą zewnętrzne piękno wzniesienia, lecz także wewnętrzną strukturę, która przybliży zwiedzającemu budowę geologiczną góry. W 2013 roku powstała większość z makiet, które teraz w specjalnych magazynach cierpliwie czekają na wybudowanie Centrum.

„Bo góry mają w sobie coś wyjątkowego… są tak jakby bliżej nieba…”2

Korona Ziemito nie tylko makiety gór, w planach organizatorów jest też wiele innych atrakcji. PowstanieCentrum Kultury Górskiej, które będzie podkreślać wkład Polaków w rozwój światowego alpinizmu oraz himalaizmu, upamiętniać tych, których góry zabrały już na zawsze, popularyzować alpinizm i organizować spotkania ze światowej sławy ludźmi gór. Dzięki temu młode pokolenie wychowane w dobie internetu dowie się sporo na temat wielkich Polaków, którzy dzięki swojej pasji pokazali nam cudowny świat gór. Również dorośli, którzy pamiętają te ważne wydarzenia, będą mogli uzupełnić swoją wiedzę o dodatkowe szczegóły.

„Wreszcie najwspanialszy moment w każdej wspinaczce. Chwila, kiedy od szczytu dzieli mnie już tylko kilka kroków, kiedy wiem, że już nic nie stanie mi na przeszkodzie, kiedy wiem, że zwyciężyłem... Zwyciężyłem nie górę czy pogodę, lecz przede wszystkim siebie, swoją słabość i swój strach. Kiedy mogę już podziękować górze, że i tym razem była dla mnie łaskawa. Tych chwil nie oddam nikomu za żadne skarby i jeżeli muszę w drodze do szczytu pokonywać przeszkody i ocierać się o nigdy nieokreśloną granicę między kalkulowanym ryzykiem a ryzykanctwem, to trudno, zgadzam się. Zgadzam się na walkę ze wszystkimi niebezpieczeństwami, które na mnie czyhają. Zgadzam się na wiatry, które tygodniami biją w ściany namiotów i doprowadzają do granicy szaleństwa. Zgadzam się na drogi prowadzone na granicy wytrzymałości. Zgadzam się na walkę. Nagroda, którą otrzymuję za te trudy, jest niebotycznie wielka. Jest nią radość życia”.3

Na terenie Korony Ziemi zorganizowane zostanieCentralne Archiwum Górskie, które będzie miało za zadanie gromadzenie, przechowywanie i katalogowanie pamiątek po alpinistach i himalaistach takich jak dokumenty, listy, dzienniki, zdjęcia, filmy.14 czerwca 2013 roku w Schronisku na Markowych Szczawinach powołano Radę Naukową Centrum Górskiego Korona Ziemi.Jest to zespół wybitnych osobowości oraz reprezentantów różnych instytucji, których wiedza i doświadczenie zostanie przekazane zwiedzającym. Korona Ziemi może się pochwalić, że takie postacie jak:Krzysztof Wielicki, Reinhold Messner, Kurt Diemberger, Janusz Kurczab, Janusz Majer, Piotr Pustelnik, Wojciech Kurtyka, Bernadette McDonald, Jan i Małgorzata Kiełkowscy, Peter Hamor, Cecylia Kukuczka, Tomasz Kozina, Merlante Gilberto, Jerzy Natkański, Jerzy Porębski, Magdalena Ziajai wiele innych wybitnych osób wspiera ten ważny projekt. Wyróżnieniem jest też, że takie instytucje jak: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Babiogórski Park Narodowy, Lasy Państwowe, Polski Związek Alpinizmu, PTTK, Polska Akademia Umiejętności, Małopolskie Kuratorium Oświaty angażuje się w tworzenie tego przedsięwzięcia. Główni partnerzy tego projektu to:Babiogórskie Centrum Kultury, Babiogórski Park Narodowy, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Lasy Państwowe, Polska Akademia Umiejętności, PTTK.

Ale organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych. Dla nich przeznaczone zostanie miasteczko archeologiczne, gdzie pod opieką profesjonalistów będą się bawić i uczyć. Znajdujący się tam plac wielofunkcyjny, przystosowany pod imprezy masowe, będzie również wykorzystywany jako kino samochodowe.

Największą atrakcją Centrum Górskiego Korony Ziemi będzie park linowy ze ścieżkami edukacyjnymi, które zaprojektowali pracownicy naukowi Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Znajdzie się tam kilka tras, każda różniąca się stopniem trudności, dopasowanych do kilku grup wiekowych. W skład parku linowego wchodzi wieża wielofunkcyjna o wysokości ponad dziesięciu metrów, na której będzie zamontowana ściana wspinaczkowa z trzema poziomami trudności oraz wahadło.

Najnowsze technologie oraz internet pozwolą lepiej zapoznać się z ofertą dydaktyczną Centrum. Każda makieta oraz domki na ścieżce edukacyjnej będą miały wbudowany ekran dotykowy, służący celom informacyjnym. Dodatkowym elementem są monitory, które przybliżą wiedzę na temat procesów górotwórczych. Dla szkół przygotowano pakiety e-learningowe, pozwalające prowadzić lekcje z dostępem do bazy danych Korony Ziemi.

„Misją Centrum jest przedstawienie zagadnień z dziedziny geografii, geologii czy też etnografii a także turystyki wysokogórskiej z naciskiem na dokonania naszych rodaków w tej dziedzinie.”4

Centrum Górskie Korona Ziemi będzie kładło przede wszystkim ogromny nacisk na obsługę tzw. „zielonych szkół” i wycieczek szkolnych. Można zaryzykować żartobliwe stwierdzenie, że dzięki wiedzy zgromadzonej w bazie danych Korony Ziemi cała Polska poszerzy swoją wiedzę, bo „nauka to potęgi klucz”.

Należy mieć nadzieję, że dzięki tej instytucji Zawoja nie będzie kojarzona tylko z nartami w zimie i wyjściem na Babią Górę w lecie. Powstaną też miejsca pracy, nowe domy wczasowe oraz lokale gastro-nomiczne. Korona Ziemi ma wielkie zalety dydaktyczne dla młodych Polaków, bo który uczeń gimnazjum wie, kim był Jerzy Kukuczka czy Wanda Rutkiewicz? Ważna jest pamięć o wielkich Polakach, bo naród, który nie pamięta swojej przeszłości, nie ma szans na napisanie nowej historii.

Pomimo tak wielu pozytywnych aspektów zdania ludzi zamieszkujących Zawoję są podzielone. Ci, którzy chcą, aby ich mała ojczyzna się rozwijała, a nie stała w miejscu, są jak najbardziej za budową Korony Ziemi. Są też jednak zdania przeciw, argumentowane tym, że Zawoja powinna być cichą i spokojną wioską.

„Przydałaby się nowa droga, a nie makieta”5– mówili mieszkańcy w wypowiedzi dla radia RMF.

Moim zdaniem budowa Centrum Górskiego Korona Ziemi jest strzałem w dziesiątkę. Jest to prawdopodobnie jedyna taka instytucja w Polsce. Warto jest wiedzieć więcej niż to, co podają w telewizji. Zawoja jest piękną, malowniczą miejscowością i grzechem byłoby nie wykorzystać jej walorów turystycznych.

8 listopada 2013 roku Korona Ziemi otrzymała pozwolenie na budowę w Starostwie Powiatowym w Suchej Beskidzkiej, a 25 listopada decyzja ta uprawomocniła się. Prace na terenie budowy rozpoczęły się postawieniem ogrodzenia. Na oficjalnej stronie ogłaszane są przetargi na prace budowlane. A nam pozostaje niecierpliwie czekać na uroczyste otwarcie...

„wicherek”


Materiały źródłowe:

1. http://www.centrumgorskie.pl


2. http://polskalokalna.pl/wiadomosci/malopolskie/news/korona-ziemi-w-zawoi-gigantomania-czy-swietny-pomysl,1794796,219


3. http://www.beskidzka24.pl/artykul,zawiazala_sie_rada_naukowa_korony_ziemi,12486.html

4. Artykuł z „Wieści Babiogórskich”


5. Prezes Centrum Górskiego Korony Ziemi Sp. z o.o.


Przypisy:

1. http://www.centrumgorskie.pl



2. Autor nieznany


3. Jerzy Kukuczka


4. http://www.centrumgorskie.pl


5. http://polskalokalna.pl/wiadomosci/malopolskie/news/korona-ziemi-w-zawoi-gigantomania-czy-swietny-pomysl,1794796,219

<< Powrót

Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.