Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


Kiedy 16 października 1986 roku, wadowiccy filateliści /z moim tatą / organizowali w budynku Liceum, wystawę filatelistyczną z okazji 120-lecia Liceum im M. Wadowity w Wadowicach, nie przypuszczałem, że dane mi będzie, po 30 latach wraz z kolegami filatelistami, organizacja takiej wystawy z okazji 150-lecia jej istnienia.

Tamta wystawa zdecydowanie „inna”, choćby, ze względu na czasy, w których przyszło nam żyć, jak i zasób zbiorów jakimi w tamtym czasie dysponowali filateliści (ograniczony dostęp do walorów filatelistycznych).

Teraz po 30 latach, możliwości dla kolekcjonerów i filatelistów są zdecydowanie lepsze. Dostęp do internetu, a co za tym idzie możliwość poszukiwania na polskich i zagranicznych akcjach internetowych odpowiednich walorów, powoduje znaczący rozrost zbiorów kolekcjonerskich.

Wystawa, którą zorganizowaliśmy jako wadowickie Koło Filatelistów dała nam możliwość zaprezentowania wielu polskich i zagranicznych pozycji tj. znaczków pocztowych, kopert FDC a także datowników okolicznościowych poświęconych Janowi Pawłowi II, najznamienitszemu absolwentowi tegoż Liceum.


W/w wystawa obejmuje 4 eksponaty:

1. „Wadowiccy Filateliści Janowi Pawłowi II” - zawiera wszystkie wydawnictwa dotyczące papieża Jana Pawła II oraz szkoły, które wyemitowali wadowiccy filateliści,w tym również za pośrednictwem Poczty Polskiej.

2. „In Memoriam” - zawiera wydawnictwa, jakie poczty na całym świecie wydały w związku ze śmiercią Jana Pawła II.

3. „Beatyfikacja papieża Jana Pawła II”- zbiór gromadzi walory pocztowe polskie i zagraniczne wydane z okazji beatyfikacji papieża Jana Pawła II.

4. „Emil Zegadłowicz” - to eksponat dotyczący jednego znaczka (z jego wszystkimi odmianami i błędami), wydanego 01.03.1947 roku, a poświęconego Emilowi Zegadłowiczowi, byłemu patronowi szkoły.


Z okazji wystawy wadowiccy filateliści za pośrednictwem Poczty Polskiej wydali datownik okolicznościowy, 2 karty pocztowe, dwa znaczki spersonalizowane oraz trzy koperty okolicznościowe, które można było otrzymać lub nabyć na stoisku pocztowym zorganizowanym w Auli Papieskie. Poniżej prezentuję w/w wydawnictwa z wystawy z 1986 roku oraz aktualne.

Bogusław Malec
Przewodniczący Koła Nr 32 w Wadowicach
Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.