Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Tę książkę trzeba mieć…

150 lat to długi okres w historii kraju, miasta, a cóż dopiero w historii szkoły. Na te wszystkie lata składają się tysiące chwil i wspomnień ludzi, którzy niewątpliwie mają zaszczyt stanąć w szeregu absolwentów wadowickiego najpierw gimnazjum, potem liceum. Od momentu utworzenia w 1866 r. przez kolejne dziesięciolecia na kartach historii szkoły zapisywano wybitnych naukowców, ludzi kultury, kościoła, sztuki i polityki. Trudno też nie wspomnieć o pedagogach i nauczycielach, którzy dzielili się z młodzieżą swą wiedzą i pasją, wskazywali często kierunek dalszego życia, budząc powołanie i odkrywając talenty. Dziś z przyjemnością wracamy pamięcią do mniej lub bardziej odległych czasów beztroskiej młodości, zasiadamy w szkolnych ławach, spotykamy się z licealnymi przyjaciółmi.

Okazję do tego stwarza spotkanie w Wadowickiej Bibliotece Publicznej promujące książkę „Wadowickie Gimnazjum oraz Liceum znane i nieznane. 150-lecie powstania Gimnazjum w Wadowicach 1866-2016”. Publikacja ta, wydana staraniem Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach, towarzyszy obchodom jubileuszowym i pozostanie trwałym świadectwem pięknej historii szkoły. Książka, pięknie wydana i wzbogacona fotografiami, została podzielona na dwie zasadnicze części, złożone z artykułów wybitnych historyków i znawców tematu. W pierwszej przeważają ułożone w sposób chronologiczny teksty historyczne, obejmujące treścią tematy od czasów nowożytnych po lata powojenne. Druga część przybliża sylwetki dwóch najbardziej rozpoznawanych, wybitnych (i jednocześnie świętych) absolwentów wadowickiego Gimnazjum - Józefa Bilczewskiego i Karola Wojtyłę. Naukowe i bardzo profesjonalne ujęcie tematu nie jest jednak barierą dla czytelników mniej zaznajomionych z historią. Daje to szansę na odświeżenie swej wiedzy, jak i jej poszerzenia o tematy mniej znane i rzadziej poruszane.

Wydanie książki zostało sfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie, Miasto Wadowice, Grupę MASPEX.

Wszystkich zainteresowanych spotkaniem z autorami książki zapraszamy do biblioteki 4 listopada 2016 r. na godz. 17.00. Wśród uczestników spotkania zostaną rozlosowane egzemplarze, przekazane bezpłatnie przez Stowarzyszenie Absolwentów. Zapraszamy!!!
Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.