Strona internetowa powstała w ramach projektu „Mecenat Małopolski”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

O współczesnej pamięci historycznej z perspektywy pokolenia „epoki cyfrowej” - półfinał XXII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego rozstrzygnięty


29 lutego b.r. w Auli I LO im. Marcina Wadowity odbył się po raz kolejny półfinał regionalny Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego. Tegoroczny temat brzmiał: „Czasy walki o wolność ojczyzny – pamiętać o nich czy odłożyć do lamusa?” i choć nie był łatwy, to licealiści z kilku powiatów Małopolski Zachodniej poradzili sobie z nim znakomicie, unikając „łatwego” patosu i prezentując własne, czasami bardzo osobiste przemyślenia. Najlepsi mówcy wyłonieni w eliminacjach lokalnych zaprezentowali bardzo szeroką gamę interpretacji współczesnego rozumienia patriotyzmu, dostrzegając wieloaspektowość zagadnienia pamięci historycznej, co na dodatek poparte zostało świetnym warsztatem krasomówczym. Według słów członków jury: Piotra Wyrobca, dyrektora Wadowickiego Centrum Kultury oraz Roberta Tracza, nauczyciela języka polskiego w CKUiZ nr 1 w Andrychowie najbardziej ujmująco i przekonywująco zarazem sens tematu wybrzmiał w przemówieniach trojga oratorów, którzy zajęli czołowe lokaty. Zwyciężył Bartłomiej Leśniak z Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie, podopieczny Iwony Kaczmarek, drugie miejsce zajął Marcin Płonka z I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach - opiekun: Henryk Odrozek, trzecie także andrychowianka Emilia Karaś. Dodatkowo postanowiono wyróżnić Magdalenę Bolek z III LO w CKiUZ nr 1 w Wadowicach (opiekun: Renata Marek) oraz Oliwię Chrząszcz i Dominikę Lenart z LO w Suchej Beskidzkiej (opiekun: Krystyna Stanaszek). Laureatem Nagrody Publiczności został Marcin Płonka. Uczestnikom i ich opiekunom za wysiłek włożony w przygotowanie do konkursu podziękowali: gospodarz imprezy Pani Dyrektor I LO Janina Turek oraz przewodnicząca Stowarzyszenia Absolwentów LO Maria Talaga.

Decyzją jury do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się 6 marca b.r. w pięknej sali Sejmu Śląskiego w Katowicach, zakwalifikowano laureatów dwóch pierwszych miejsc: Bartłomieja Leśniaka i Marcina Płonkę. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe, zaś na trójkę najlepszych 6 marca w „finale finałów” czeka wycieczka do Brukseli połączona ze zwiedzaniem Parlamentu Europejskiego.

Podziwiam tych młodych ludzi, że tak osobiście i bez zbędnego patosu, tak naturalnie potrafią mówić o pamięci historycznej przez pryzmat swoich osobistych doświadczeń i tradycji rodzinnej. Ta refleksyjność, umiejętność oderwania się od FORMY publicznych wystąpień obserwowanych w mediach - to WARTOŚĆ. Nasz konkurs pozwala ją wyartykułować i należy tylko mieć nadzieję, że „proza życia” nie zabije w przyszłości w tych młodych ludziach ich młodzieńczej wrażliwości i naturalności – powiedział Henryk Odrozek, nauczyciel w I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach, organizator konkursu. Dodajmy, że organizowana po raz dwudziesty drugi impreza odbywa się nieodmiennie pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rady Języka Polskiego. Bartek, Marcin – trzymamy kciuki!


Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.