Strona internetowa powstała w ramach projektu „Mecenat Małopolski”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

80 - lat matury Karola Wojtyły (św. Jana Pawła II) - rocznika 1938


W dniach 26 i 27 maja 2018 r. kontynuowaliśmy obchody 80-lecia matury Karola Wojtyły (św. Jana Pawła II)- rocznika 1938 roku, które rozpoczęliśmy 27 kwietnia, żegnając Abiturientów kończących naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Wadowity w Wadowicach.

26 maja 2018 r. - Dzień Matki, pięknie wpisał się w zaplanowaną uroczystość, bo Szkoła to Matka, (tak, też ją

określił w 1966r. w 100-lecie dawnego Gimnazjum, ówczesny abp Karol Wojtyła w wygłoszonej homilii).

O godzinie 12.00 w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach, uroczystą mszę św. odprawił ks. Infułat Jakub Gil w koncelebrze z ks. proboszczem Stanisławem Jaśkowcem, ks. dziekanem Zbigniewem Bizoniem, ks. prof. Edwardem Stańkiem (abs. LO rocznik 1959), który wygłosił homilię o Matkach, podkreślając ich rolę, jaką pełnią w swoich rodzinach, jako żywicielki, wychowawczynie.. Wspomniał, że wadowickie Gimnazjum, które można nazwać Matką Szkołą, zawsze pełniło rolę edukacyjną na wysokim poziomie.

Honorowym Gościem był Pan Eugeniusz Mróz, jedyny żyjący z rocznika 1938, który przybył z Krapkowic( gdzie przebywa w DPS), wraz z osobami towarzyszącymi. Obecne były rodziny absolwentów rocznika 1938, Absolwenci różnych roczników, członkowie: SALO, Parafialnego Uczniowskiego Klubu Sportowego” KAROL”, Harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej, Mieszkańcy Wadowic oraz Goście odwiedzający nasze miasto.

W czasie mszy św. śpiewał Chór Kameralny z Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu pod dyrygenturą Pani prof. Renaty Jonakowskiej - Olszowskiej, przy organach Pan Krzysztof Jopek. Po mszy św. recytowała wiersz K.I.Gałczyńskiego „ Spotkanie z matką” Joanna Chudy uczennica I LO w Wadowicach, przygotowana przez mgr Magdalenę Winter.

W prezbiterium był wystawiony portret Maturzysty Karola Wojtyły, namalowany przez Panią Hannę Kuciel - Zając( krewną ks. dra Edwarda Zachera), który został ofiarowany I Liceum Ogólnokształcącemu im. Marcina Wadowity w Wadowicach.

Było też wystawione duże zdjęcie Maturzystów rocznika 1938, o których w swoim wystąpieniu mówił Pan Eugeniusz Mróz po mszy św.

W podziękowaniu za obecność na uroczystości Panu Eugeniuszowi i Wszystkim obecnym zaśpiewał Chór wraz z Zespołem Regionalnym Mała Helenka z Chełmca k/ N. Sącza. Bazylikę wypełnił radosny śpiew i muzyka podegrodzka, owacjom nie było końca, zdjęcia pokazują jak rozjaśniło się oblicze Pana Eugeniusza.

Radość, śpiew, muzyka i taniec przeniesione zostały na wadowicki Rynek. Można sobie wyobrazić co się tam działo! W pełnym słońcu piękne podegrodzkie stroje tańczących młodych artystów przyciągnęły licznych turystów i pielgrzymów. Odśpiewanie „ Barki” przy pomniku św. Jana Pawła II przez Chór i Zespół Regionalny wraz z turystami i pielgrzymami miało swoją wymowę, w dniu w którym daliśmy pamięć czcząc 80 - rocznicę matury Karola Wojtyły - rocznika 1938.

W tym czasie Pan Eugeniusz Mróz ze swoimi gośćmi odwiedził Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w towarzystwie Pani Wicedyrektor Joanny Zygmunt i Marii Zadory. Było też spotkanie w ulubionej przez Pana Eugeniusza kawiarni „ Galicja”, gdzie przed laty spotykał naszą Absolwentkę i Profesorkę Annę Bursztyn.

W barwnym korowodzie przeszliśmy do Auli Papieskiej, udostępnionej przez Panią Dyrektor Janinę Turek, z wejściem od strony Sali gimnastycznej. Piszę o tym dla wyjaśnienia, dlaczego szkoła była zamknięta w dniach 25,26 i 27 maja2018 r., - Komisja Egzaminacyjna poprawiała maturalne prace z matematyki - procedury zabraniają obecności innych osób na terenie szkoły podczas prac komisji. Było to uzgodnione znacznie wcześniej z Dyrekcją szkoły, dlatego scenariusz uroczystości 80 - lecia matury Karola Wojtyły odbył się dwu etapowo: 27 kwietnia w I LO, a następnie 26-27maja w Wadowicach w Bazylice i na Groniu Jana Pawła II.

Piszę o tym, gdyż dla kilku osób było nie zrozumiałe, dlaczego nie spotykamy się w szkole 26 maja. Na szczęście większość naszych członków i sympatyków to rozumiała.

W Auli Papieskiej po smacznym obiedzie przygotowanym przez Restaurację „GRANICZNA” i pysznym cieście upieczonym przez członkinie Stowarzyszenia, śpiewano i grano, co uradowało zmęczonego już Pana Eugeniusza Mroza i Jego Gości z Krapkowic. Pan Eugeniusz nucąc znane melodie z dzieciństwa, stwierdził: „to moi krajanie od Limanowej”. Serdeczne pożegnanie i podziękowania Gości z Krapkowic zakończyły etap wadowicki uroczystości.

Pan Starosta Wadowicki Bartosz Kaliński przekazał dla zaproszonych Gości upominki, tak dla Chórzystów i Zespołu Regionalnego z Nowego Sącza oraz Gości przybyłych z Krapkowic. Pan Eugeniusz Mróz od Pana Starosty otrzymał piękny album „Wadowice w obiektywie czasu”.

A my w drogę do Rzyk i wędrówka turystyczna na Groń Jana Pawła II. Na ostatnim przystanku czekał na nas Przewodnik Jakub Nowak, Prezes PTTK w Żywcu z młodymi turystami, którzy poprowadzili naszą grupę szlakiem białych serduszek do schroniska na Leskowcu. Po pokonaniu najtrudniejszego odcinka trasy, wędrujący Chórzyści i Członkowie Zespołu „ Mała Helenka, śpiewając turystyczne piosenki radośni dotarli do schroniska, gdzie byli serdecznie witani przez Gospodarzy Państwa Halinę i Jana Lizaków oraz turystów, którzy przyszli by z nami spędzić radosny wieczór. Trzeba zaznaczyć, że w porozumieniu z Przedsiębiorstwem Karpaty w Nowym Sączu Państwo Lizakowie zorganizowali transport instrumentów i strojów kapeli( a było tego sporo).

Po zakwaterowaniu, obiadokolacja podana przy schronisku w promieniach zachodzącego słońca. W podziękowaniu Gospodarzom zaśpiewano na sądecką nutę. Była wzajemna radość, a przecież taki był cel spotkania na Groniu Jana Pawła II przy pięknej majowej pogodzie.

Nie mogliśmy rozpalić ogniska, ze względów bezpieczeństwa(susza i bliskość zabudowań drewnianych).

O godzinie 19-tej rozpoczęła się „ Majówka „ przy Kaplicy św. Jana Pawła II, odśpiewaliśmy litanię Loretańską i Maryjne pieśni, które znalazły się w specjalnie przygotowanych śpiewnikach. Przygodni wędrowcy wędrujący czerwonym szlakiem, zachęceni śpiewem, dołączyli do nas.

Cudny wieczór, jak przystało, opowiedziałam o historii tego miejsca, o schronisku, pomysłodawcy i inicjatorze budowy w 1932 roku Profesorze Czesławie Panczakiewiczu, który przez 6 lat uczył Karola Wojtyłę ( św. Jana Pawła II) w wadowickim Gimnazjum. O zasługach Pana Stefana Jakubowskiego, Jego Rodziny i wielu Przyjaciół, którzy w ogromnym trudzie budowali Kaplicę dla Ludzi Gór, którzy tu licznie przybywają. Od maja do listopada w każdą niedzielę sprawowana jest msza św.

Niespodzianką było przesłanie Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy do uczestników uroczystości na Groniu Jana Pawła II, które odczytałam. Przesłanie zostało również przywiezione od Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Krzysztofa Markiela. Słowo wprowadzające do uroczystości 80- lecia matury Karola Wojtyły - rocznika 1938 przesłał także dr Konrad Meus, który w dniu 27 maja nie mógł przybyć na Groń Jana Pawła II, ze względu na zajęcia na uczelni ze studentami zaocznymi.

Zapadł cichy, ciepły wieczór, przeszliśmy bliżej schroniska, gdzie Pan Jan ugrilował pyszne kiełbaski, a Panie z obsługi podały znakomite ciasto. Młodość ma to do siebie, że nie czuje zmęczenia, dlatego instrumenty poszły w ruch, „dyrygenturę ”przejęła Pani Jolanta Waśko - kierownik Zespołu Regionalnego Mała Helenka. Tak jak uzgodniliśmy odegrano i zaśpiewano piosenki i pieśni, które tak chętnie śpiewał Jan Paweł II, a podyktował je Pan Eugeniusz Mróz.

Schronisko do późnych godzin wypełniał śpiew i muzyka ludowa, ale trzeba się wyspać , jutro ważny dzień, zaprosiliśmy turystów, okolicznych mieszkańców, a przede wszystkim Absolwentów, Uczniów i Profesorów z Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity z Wadowic.

27 maja 2018 roku, piękna, słoneczna niedziela, o godzinie 9 - tej uczestnicy radośni, po odśpiewaniu na góralską nutę modlitwie zasiedli do śniadania. Gospodarze przeszli sami siebie, obfitość stołu, młodzi znów pięknym śpiewem podziękowali za pyszne śniadanie. W odwzajemnieniu za podziękowanie dostaliśmy od Gospodarzy pyszną kawę i wadowicką kremówkę, upieczoną tym razem w Suchej. Do godziny 11 - tej ćwiczenie przed występem i mszą oraz przebieranie w stroje galowe.

Polana przed Kaplicą zapełnia się przybywającymi turystami, jest spora grupa Przewodników ze Śląska przybyłych ze swym Duszpasterzem ks. Piotrem Wenzel z Rudy Śląskiej na coroczną pielgrzymkę na Groń św. Jana Pawła II. Są uczniowie z I LO z Profesorami i Katechetami. Odświętnie ubrani Chórzyści i Kapela zostali wprowadzeni przez Panią Dyrygent prof. Renatę Jonakowską - Olszowską do Kaplicy, gdzie przy dźwiękach muzyk i śpiewu Kapłani rozpoczęli mszę św. Homilię wygłosił ks. Piotr Wenzel, nawiązał do miejsca i intencji rocznic. Na zakończenie mszy św. odśpiewaliśmy Barkę, ku radości obecnego Pana Stefana Jakubowskiego i Jego córki Marii. Chór Kameralny z Bazyliki św.. Małgorzaty w Nowym Sączu i Zespół Regionalny - dali koncert, zachwycili obecnych, nagrodzeni zostali licznymi brawami.

Na zakończenie pobytu na Groniu Jana Pawła II podano pyszny obiad na wolnym powietrzu. Czas pożegnań wypełnił śpiew wdzięcznych uczestników za niezwykłą gościnność Gospodarzy schroniska. Do zobaczenia! powiedzieliśmy miłym Gospodarzom. Szczęśliwie szlakiem dotarliśmy do miejsca w Rzykach, gdzie czekał na nas autokar.

Piękna dwudniowa uroczystość w ramach projektu, mogła być zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego oraz pomocy Kierownictwa schroniska na Leskowcu z Przedsiębiorstwem Karpaty, restauracji „Graniczna”, Dyrektor I LO Janinie Turek, Małgorzacie Januszowi Gębalom, Leszkowi Kasprzakowi, Leonowi Jamrożkowi, członkom Zarządu SALO.



Odpowiedzialna za projekt
Maria Krystyna Talaga


Strona internetowa powstała w ramach projektu "Mecenat Małopolski", który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone.